V TEDNU OTROKA OD 3.- 7. OKTOBRA BOMO USTVARJALI, PRIDRUŽILI SE BOMO DELAVNICAM, PEKLI KOSTANJE IN ŠE IN ŠE.

Osrednja tema letošnjega TEDNA OTROKA® je SKUPAJ SE IMAMO DOBRO. Navdih zanjo smo našli v pesmi “Skp se mava dobr“ avtorja NIPKE-ja, ki je tudi ambasador letošnjega nacionalnega Tedna otroka®.
Različne dejavnosti za otroke, ki v ospredje postavljajo pomen povezanosti, druženja, prijateljstev, pogovarjanja v živo, skupnih dogodivščin, sproščenosti in zabave, se bodo odvijale po vsej Sloveniji. Na dejavnosti vabimo tudi v Mariboru, na Trg svobode, od 3. do 7. oktobra 2022.

Spomnimo še, da bo v okviru programa Mladi, arhitekti svoje in skupne prihodnosti, ta vikend na Pohorju potekal brezplačni TABOR ZA MLADE od 15. do 29. leta, z naslovom POVEJMO TAKO, DA BOMO SLIŠANI. Prijave še sprejemamo, prijavnica in podrobne informacije so objavljene na spletni strani ZPM Maribor.

Program TEDNA OTROKA:

ponedeljek, 3. oktober

9.00–12.00 – USTVARJALNE DELAVNICE
Izdelujemo knjižna kazala in žepne igre.

9.00–12.00 – ŠIVALNICA Z NINO ROZINO
Kaj vse lahko nastane, če znamo zašiti le gumb?

9.00–12.00 – IGRE XXL
”Križec–krogec”, ”Kdo ulovi največjo ribo?”, ”Nagajivi obročki”, hodulje in še marsikaj.

9.00–12.00 – IGRIŠČE V MESTU

Zavod Igrišče Maribor

Doživljajsko igrišče se preseli v mesto! Igrali se bomo z lesom in pletli zapestnice prijateljstva.

10.00–12.00 – BRALNI MARATON
Začetek nove sezone branja za Prežihovo bralno značko. Otroci berejo lastne pesmi in pesmi drugih avtorjev na temo »Skupaj se imamo dobro«.

torek, 4. oktober – SVETOVNI DAN VARSTVA ŽIVALI

Take živalske!

9.00–12.00 – ŠIVALNICA Z NINO ROZINO
Kaj vse lahko nastane, če znamo zašiti le gumb?

9.00–12.00 – DRUŽENJE S PSI SLO-CANIS in REPS
Predstavitev psov vodnikov in pomočnikov ob 15. obletnici društva SLO-CANIS ter reševalnih psov ob 25. obletnici društva REPS.

10.00 – BOLHA SKAČE TU, BOLHA SKAČE TAM!
Čarovnik Grega
Veselo druženje z veliko glasbe, plesa, čarovnij in navihanih vragolij.

9.00–12.00 – NARAVOSLOVNI DAN v STRAŽUNSKEM GOZDU
Edinstvena narava Stražunskega gozda, ki vse generacije vabi k rekreaciji in oddihu, druženju in igri, bo postala raziskovalni poligon. Dejavnost podpira Skupna služba varstva okolja Maribor.

sreda, 5. oktober – DAN PROMETNE VARNOSTI

Varno v prometu.

9.00–12.00 – IGRIŠČE V MESTU

Zavod Igrišče Maribor

9.00–12.00 – DAN PROMETNE VARNOSTI
Akcija Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu MOM – poligon za vzgojo o varnem vključevanju v cestni promet.

10.30 – ČRTEK V MESTU
Gledališče KUKUC
Radoveden tigrček Črtek se znajde v velikem mestu, kjer skozi pesmice in smeh pouči male gledalce o nevarnostih, ki prežijo na udeležence v prometu. Otroci mu pomagajo, da se varno vrne domov in se ob tem poučijo o predpisih in pravilih obnašanja v cestnem prometu ter krepijo vrednote sodelovanja, solidarnosti in empatije.

11.00–13.00 – AFRORITMIJA
Društvo AFRORITMI
Ko zaigramo na djembe, vibracije začutimo po celem telesu in prevzame nas občutek, da smo v Afriki.

četrtek, 6. oktober

9.00–12.00 – USTVARJALNE DELAVNICE
Vse o čebelah, metuljih in drugih pridnih opraševalcih.

9.00–12.00 – ŽIVA(HNA) NARAVA
Društvo študentov naravoslovja Maribor
Predstavitev dejavnosti društva, ki nam na zabaven in poučen način približajo zanimiv svet žive narave.

9.00–18.00 – RAZSTAVA GOB
Člani Gobarskega društva Lisička vedo, katere gobe so užitne in katere ne, zakaj imajo zelo pomembno mesto v naravi in zakaj so nekatere zavarovane.

10.00 – RADOVEDNICA IZ ČEBELNJAKA
Gledališče Pravljičarna
V čebelnjaku vrvi od življenja. Vsi pridno opravljajo svoje naloge, le čebelica Cvetka meni, da se ji godi krivica. Rada bi na pašo, a mora čistiti čebelnjak in skrbeti za mlajše sestrice …

petek, 7. oktober

9.00–12.00 – USTVARJALNE DELAVNICE
Izdelujemo obeske za ključe, nakit in druge izdelke iz tekstilnih ostankov.

9.00–12.00 – IGRE XXL
”Križec–krogec”, ”Kdo ulovi največ rib?”, ”Nagajivi obročki”, hodulje in še marsikaj.

9.00–12.00 – KAKO PA TO DELUJE?
EKTC, Center eksperimentov Maribor
Z zabavnim eksperimentiranjem bomo iskali odgovore na vprašanje, ki si ga radovedni pogosto postavljamo: »Kako pa to deluje?«

9.00–12.00 – PORABI IN PONOVNO UPORABI
Zavod PIP, pravni in informacijski center
Kako lahko zmanjšamo količino odpadne embalaže in plastike ter kako jo lahko ponovno uporabimo.

10.00 – SVETLANA MAKAROVIČ: ČUK NA PALICI
Moment, Laura Zafred, KULT
Otroški kabaret Čuk na palici predstavlja oživljene protagoniste v lutkovni podobi in uprizarja zbirko uglasbenih pesmi ene najbolj priljubljenih slovenskih avtoric za otroke. V družbi navihanih, prevzetnih, požrešnih, razvajenih, lažnivih, kratkovidnih in zaljubljenih živali spoznamo življenjske zagate in rešitve. Otroci v predstavi spoznajo tudi različne inštrumente: violino, kitaro, ukulele, bas, klarinet, bobne, ksilofon, dežno palico, lončeni bas, činele, glinene ptičke, dromljo.

17.00 – NOČ V MUZEJU
Muzej narodne osvoboditve Maribor
V muzeju vabijo otroke in mlade med 8. in 15. letom starosti na posebno nočno dogodivščino s Prostovoljskim gasilskim društvom Studenci. Zanimive muzejske delavnice, iskanje skritega zaklada, po večerji še ogled filma, zjutraj pa klepet ob zajtrku. Obvezna oprema: spalna vreča ali koca, vzglavnik, pižama, baterijska svetilka, rezerva oblačila, jopica, higienski pribor in DOBRA VOLJA.
Cena: 25 eur/osebo.
Prijave: 02 235 26 05, 040 780 052 (Silva Volf, Muzej narodne osvoboditve Maribor).

DODATNE INFORMACIJE: Kornelija Kaurin, koordinatorica dejavnosti, 02 229 69 13, kornelija@zpm-mb.si.

PRIJAVE ZA VRTCE IN ŠOLE: INFO-DUM (Dom ustvarjalnosti mladih Maribor, Razlagova 16), telefon 02 229-94-50 ali 040 433-511, e-pošta: info.dum@zpm-mb.si.

Pridružite se nam, zabavno bo!

Zveza prijateljev mladine Maribor